Co musisz wiedzieć

Jakie korzyści dla firm ma korzystanie z chmury?

Prowadzenie firmy bardzo często wiąże się z wieloma wyzwaniami, które są związane nie tylko ze współpracą z podmiotami zewnętrznymi. W wielu branżach kluczowe znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa ma sprawne komunikowanie się ze sobą zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie osób szczególnie, gdy prowadzą prace dotyczące jednego projektu. W jaki sposób można ułatwić komunikację zewnętrzną i wewnętrzną w swojej firmie? 

Bezpieczna poczta dla pracowników

Domena, na której znajdują się konta mailowe wszystkich pracowników ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób postrzegają przedsiębiorstwo przyszli kontrahenci. Adresy poczty elektronicznej powinny być spójne i jednolite oraz wykorzystywać imiona i nazwiska pracowników - takie działania mają na celu zbudowanie relacji oraz zaufania w stosunkach biznesowych. Nie warto korzystać z darmowych systemów, ponieważ posiadają one bardzo wiele ograniczeń. Znacznie lepiej jest zainwestować w usługi hostingowe, które można dopasować do aktualnych potrzeb pracowników danej branży, a w razie potrzeby dowolnie je rozbudowywać i rozszerzać.

Szybka wymiana i archiwizacja informacji – chmura dla firm 

W wielu branżach liczy się przede wszystkim sprawna wymiana informacji pomiędzy pracownikami. Do tej grupy należą wszystkie biura projektowe, w których opracowywaniem dokumentacji zajmuje się kilka osób jednocześnie. Inwestowanie we własne serwery oraz koszty związane z zatrudnieniem informatyka odpowiedzialnego za zarządzanie nimi jest bardzo drogie, a co za tym idzie dla wielu firm nieopłacalne. W takim przypadku warto rozważyć takie rozwiązanie, jak chmura. Dla dużej firmy jest to duże udogodnienie, ponieważ koszt inwestycji nie jest wysoki, a dodatkowo nie trzeba obawiać się o awarie serwerów lub wystąpienia nagłych zdarzeń, które mogłyby spowodować nieprzewidzianą utratę wszystkich danych (np. pożar). Chmura dla małej firmy również doskonale się sprawdzi – usługi bez problemu można dopasować do potrzeb konkretnej branży, ilości pracowników oraz wszelkich innych oczekiwań inwestora.

Czy archiwizowanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Dla przedsiębiorców liczy się to, aby wszelkie przechowywane dane osobowe były jak najlepiej chronione. Bezpieczna poczta dla firm jest gwarancją utrzymania tajemnicy handlowej oraz poprawnych kontaktów z klientami. Kiedy korzystamy z chmur nie musimy martwić się o bezpieczeństwo archiwaliów. Większość firm, które zajmują się realizacją tego typu usług, posiada specjalistyczne oprogramowania oraz profesjonalne systemy antywirusowe, których zadaniem jest ochrona wszystkich przechowywanych danych. Dodatkowo wdrożone w maju 2018 roku Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wymusza na realizatorach usług jeszcze większą troskę o przechowywane informacje o pracownikach i kontrahentach – poczta w chmurze czy inne pliki muszą więc być odpowiednio zabezpieczone. 

Korzystanie z chmur daje realne oszczędności oraz wygodę przedsiębiorstwom – nie muszą one bowiem zatrudniać dodatkowych pracowników, inwestować w drogie serwery oraz oprogramowania gwarantujące bezpieczeństwo. Firmowa poczta oraz przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych jest tanie, bezpieczne, a przede wszystkim wygodne.