Od września Microsoft wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego Windows Server 2022 lecz bardzo długo trwała oficjalna publikacja o dostępności. Nowemu wydaniu Windowsa dla serwerów towarzyszy również nowość – system operacyjny dedykowany dla wersji desktopowych – Windows 11.
Gigant technologiczny z Redmont ogłosił, że do tej pory jest to jedna z najbardziej przewidywalnych aktualizacji systemu Windows Server jaka miała miejsce w ostatnich latach oraz, że przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa.
W nowej wersji klienci mogą korzystać z wielowarstwowych zabezpieczeń z serwerem Secured-core i bezpiecznej łączności. Serwer z bezpiecznym rdzeniem (Secured-core) oznacza, że partnerzy sprzętowi Microsoft będą dostarczać sprzęt, oprogramowanie układowe i sterowniki, które pomogą klientom wzmocnić bezpieczeństwo ich krytycznych systemów. Umożliwi to zespołom IT i SecOps szerokie zastosowanie kompleksowych zabezpieczeń dzięki zaawansowanej prewencyjnej i ochronie serwera – Secured-core umożliwi to w warstwach sprzętowych, oprogramowaniu układowym i w warstwie wirtualizacji.
Bezpieczna łączność w systemie Windows Server 2022 dodaje kolejną warstwę zabezpieczeń podczas komunikacji. Nowa wersja dodaje szybszy i bezpieczniejszy szyfrowany protokół przesyłania hipertekstu (HTTPS) i szyfrowanie AES-256 w protokole SMB do wymiany danych.
Lista głównych zalet nowego systemu Windows Server 2022:
Wersja 2022 występuje w trzech odmianach:
Nowa wersja systemu operacyjnego to nie lada gratka dla fanatyków bezpieczeństwa, ponieważ wprowadza zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia. Swoją droga ciekawi nas to, jak szybko zostaną one złamane i jak sprawdzą się w praktyce?
Inną ważną kwestią jest, że od teraz nie będzie już wydań półrocznych. Sam Microsoft stwierdził, że wyda tylko wersje LTCS systemu Windows Server.
Wszystkie te wersje produktów LTSC będą miały 10-letnie wsparcie – 5 lat będzie znaczących, a kolejne 5 lat zostanie przedłużone.